Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskola * 7633 Pécs, Esztergár L. u. 4/1 I/3. * Bszla: 50800104-11089270 °° (72)551-138, (30) 752-1515 berze.nagy@gmail.com

A hónap alkotása – 2024 február

Varga-Herold Anikó, a szalántai általános iskolában tanító kollégánk tanítványai a Csepeli Fasang Árpád Alapfokú Művészeti Iskola SZÍN-PAD-KÉP Tagintézménye által meghirdetett IX. Országos Festészetverseny döntőjébe jutottak  „Villám” és „Türelem” jeligével beküldött pályamunkával.
Szívből gratulálunk az alkotóknak, Ancsi néninek, és nagyon drukkolunk, hogy a március végi helyszíni fordulón is sikeresen szerepeljenek majd!
Nagy örömmel és büszkeséggel mutatjuk be a két festményt!
 

MESEPROJEKT 12.: Szimbiózis 2.

A 2023/24-es tanévben a Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskola a Nemzeti Tehetség Program pályázatán támogatást nyert MESEPROJEKT 12.: Szimbiózis – alkotó szemléletformálás – a Kárpát-medence természeti értékeivel című 60 órás természettudományos fókuszú művészeti tehetséggondozó programjára.
A kézműves tehetségcsoporttal 02.02-án a Duna-Dráva Nemzeti Park szakembereinek természetvédelmi oktatása keretében mentünk Abaligetire.
A külső foglalkozás során az alábbi programok valósultak meg:
– „Cseppkövek világa” – szakember által barlangi túravezetés során látogatást tettünk az Abaligeti-barlangban. A barlangban megtekintettük a cseppköveket, megismertük a barlang történetét, a cseppkövek kialakulásának folyamatát, láttunk alvó Denevéreket. Betekintést nyertünk a víz útjába a barlangban, és megismertük a barlang előtti tó szerepét a természeti folyamatokban.
– Kiegészítésként megtekintettük a Denevérmúzeumot, tárlatvezetés kapcsán megismertük a denevérek titkos, sokszor rejtett, de sok haszonnal is járó életét. Az interaktív múzeum használatával játékosan sajátították el a közvetített tudást, mely segített a denevérekhez kapcsolódó már meglévő, hiedelmeken alapuló félelem legyőzésében.
– Zárásként fotókat készítettünk egymásról, melyeket a projekt későbbi szakaszában használunk majd fel.
A teljes 60 órás pályázati program megvalósítását az NTP és a Kulturális és Innovációs Minisztérium 2 771 000,- Ft összegben támogatja.

 

 

 

 

 

 

 

Facebook: Nemzeti Tehetség Program – 1823
Instagram: Nemzeti Tehetsegprogram

MESEPROJEKT 12.: Szimbiózis

A 2023/24 tanévben a Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskola a Nemzeti Tehetségprogram pályázatán 2 771 000,- Ft támogatást nyert MESEPROJEKT 12.: Szimbiózis – alkotó szemléletformálás – a Kárpát-medence természeti értékeivel című 60 órás tehetséggondozó programjára. 

A program megvalósítását az NTP és a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatja.

Facebook: Nemzeti Tehetség Program – 1823 (https://www.facebook.com/nemzetitehetsegprogram.1823)
Instagram: nemzetitehetsegprogram (www.instagram.com/nemzetitehetsegprogram/)

Flasmob, azaz táncház gyermekeknek

Színjátszó csoport 9-11. osztályosoknak

Néptánc és népi játék iskolásoknak!

FÖLDTŐL AZ ÉGIG KIÁLLÍTÁS

FÖLDTŐL AZ ÉGIG KIÁLLÍTÁS

A Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskolában tehetséggondozó tevékenység keretében immár 10 éve innovatív tehetségműhely működik. A Meseprojekt (1-11) programjain a kiválasztott tanulók magasabb szintű komplex tehetséggondozása folyt. A Meseprojektek foglalkozásain a művészetterápia módszereire épített metodika a művészeti és technikai tudás gyarapítása mellett nagy hangsúlyt helyez az önismereti,- és személyiségfejlesztésre.

A 2022/2023-as tanévben a 10. projekt zajlott. 2023.06.02-án a Pécsi Kulturális Központ (7633 Pécs Dr. Veress E. u 6.) emeleti galériáján került megrendezésre a tehetségcsoport idei kiállítás megnyitója.

A pályázat keretében megvalósult programra sok szülő, barát és ismerős volt kíváncsi. A megnyitón a művészeti iskola népzenei tanszakának oktatója Szentes Anett közreműködött citerás növendékeivel: Mikolovics Mátéval és Füri Dáviddal. A Berze AMI igazgatója Virág Rita rövid beszéddel nyitotta meg, majd szakmai nézőpontból Farkas Adrienn rajztanár, textil- és festőművész értékelte a kiállítást. A programban való kitartó, magas színvonalú részvétel és a szép alkotások elismeréseként Berényi Ágnes a tehetségcsoport vezetője végezetül dicsérő oklevelet adott át a gyerekeknek.

A 2022/2023-as foglalkozássorozat a Nemzeti Tehetségprogram keretei közt a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával valósult meg, a folyamat során a résztvevő gyerekek a Kárpát-medence sokszínű, gazdag madárvilágát dolgozták fel grafikai- és textiles módszerekkel. A sok csodálatos madárkép és textil alkotás mellett a családilag közösen díszített fatálcák és a főnixhez kapcsolódó tűzzománc medálok is megtekinthetőek a vitrinekben.

Az igazi különlegessége a kiállításnak a nagyméretű textilművészeti technikákkal készített függönyök jelenléte, melyek mintegy összegző műalkotásként jöttek létre, ezáltal tartalmazzák a gyerekek korábban alkotott egyedi madárfeldolgozásait. A függönyök középpontjában egy-egy fa áll – összekötőként – a Föld és az Ég között. A nyolc függöny más és más, mint ahogy az alkotó gyerekek személyisége és életkora (5.-11. osztályos tanulók) is igen eltérő. Ami viszont közös minden alkotóban az a képzőművészeti tehetség szemmel láthatóan és kézzel foghatóan nyilvánvaló megléte, mely átragyog, sugárzik az alkotásokon.

A kiállításról készült fotók megtekinthetők a galéria menüpont alatt vagy fotóalbumunkban.

  

MESEPROJEKT 11.: Földtől az Égig

Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskola
Képzőművészeti Tehetséggondozó Műhely

MESEPROJEKT 11.: Földtől az Égig – grafikai átiratok textilre – a Kárpát-medence madárvilágával
NTP-INNOV-22-0049

A Nemzeti Tehetség Program pályázata kézműves tanszakunk 8 kiválasztott tanulójának: 5 tehetséges és 3 kiemelten tehetséges növendéknek biztosított lehetőséget a 60 órás komplex képesség- és személyiségfejlesztő programmal működő kézműves tehetségműhelyen való részvételhez.

Az elsődlegesen grafika/textil tematikájú műhelyünk a Nemzeti Tehetség Program 2022. évi INNOV pályázatának keretében valósult meg. A projektet több kiegészítő program – egynapos szaporcai tanulmányút madarászprogrammal és kinti alkotással, a Zselici Csillagparkban tett látogatás keretében szülő-diák kapcsolatépítő program – gazdagította. A foglalkozásokat Berényi Ágnes tehetséggondozó vezette, a kiegészítő programokban Salamon Ágnes tehetséggondozóval közösen.

A projekt 2022. október 14-én indult és 2023. május 26-ig tartott.

A foglalkozássorozat betegségek, az egyik gyerek térdműtétje miatt lassabban haladt (végül 64 óra lett), ám a nehezítő külső körülmények ellenére a pályázatban vállalt feladatokat végül sikeresen teljesítettük.

A 11. projektben a madarak és az égbolt témakörét dolgoztuk fel mese- és művészetterápiás, illetve drámapedagógiás eszközökkel. A madarak sokszínű formavilágára, minőségeire építő témákhoz kötődő személyes történetek és mesék világa más-más élethelyzet kipróbálására adott lehetőséget.

A tehetségműhely 2022.10.14-2023.03.10-ig, 18 alkalommal 37,5 órában működött. A projektet a különböző grafikai technikák kombinált használatával kezdtük. A madarak központi témaköréhez kapcsolódva – alkottunk porpasztell és tűfilc, színes ceruza és tűfilc, szénceruza és tűfilc, tűfilc és ecsetfilc, akvarellceruza és tűfilc, tintaceruza és tűfilc mellett tussal, lavírozott tussal és fapáccal. A textiles technikák közül alkalmaztunk többféle batikolást, és textilmontázst. Az érdekességeket, különlegességeket a Kárpát-medence madárvilágából Hutai Viktor az MME tagja mutatta be nekünk. Az egyes alkalmak során illusztrációként a magyar művészek kapcsolódó grafikáit is megismertük, tanulmányoztuk.

  1. október 22-én az Ős-Dráva Látogatóközpontba tettünk 1 napos tanulmányi út keretében látogatást. A vezetett madarakkal kapcsolatos program nagyon jól sikerült, a madarász bemutatta a gyerekeknek a gyűrűzés folyamatát és sok-sok érdekességet osztott meg velük. A délután folyamán a Hagyományos gazdálkodás tanösvény megtekintése után a baromfiudvar lakóiról készítettek fotókat és tanulmányrajzokat.

A projekt másik felében a tárgyiasult alkotást a nagyméretű függöny elkészítését folytattuk.

Március 17-től 2023. május 26-ig 11 alkalommal összesen 26,5 órában működött a tehetségműhely. A program tematikája szerint a korábban batikolt függönyalapra dolgoztunk, és textilfestékkel alkottuk meg a földi és az égi világot. A projekt első felében készült madaras képek is felkerültek a függönyre matricák képében. 

A digitális kompetenciák fejlesztésére a projektben számítógépes grafikai programokkal és okostelefonokkal alkotva digitális átiratokat készítettünk a madárrajzokról.

Február 25-én a Zselici Csillagparkban rendeztük meg a 4 órás élményalapú interaktív szülő-diák programunkat, amely nagy sikert aratott mind a szülők mind a gyerekek körében.

A programokban gazdag alkotónap témája az égbolt világa az Univerum volt. Több filmvetítésen, előadáson is részt vettünk a planetáriumban és megtekintettük a meteorit kiállítást. Az egyedül és családilag készített alkotások, az élményalapú művészetterápiával kísérve, lehetőséget adtak az interaktív átélésre az égbolt tematikájához kapcsolódva. A programelem főként a kapcsolatépítésre fókuszált. A programra elkísért minket Platthy István művészetterapeuta a Csontváry Képzőművészeti Stúdió Egyesülettől.

A projektben a kézműves technikák közül a tűzzománcozást ismerték meg a résztvevő gyerekek. A rézalapokra készítettek madármintát a főnix témaköréhez kapcsolódva. A technika sok örömet és élményt, sokrétű, izgalmas tapasztalatot adott.

Április 25-én a PKK kézműves műhelyében Dr. Halász Ferenc Szilveszterné a Pécsi Zománcműhely Egyesület tagjának vezetésével tűzzománcos műhelyfoglalkozáson vettünk részt. A délelőtt folyamán diákjaink a tűzzománcozás történetét és az ékszerzománc technikai folyamatait ismerték meg, majd mindenki saját tűzzománc medálokat készíthetett a rézalapokra. A foglalkozás végén az elkészült alkotásokhoz hímzőfonalakból láncot készítettünk, amit fém alkatrészek és ékszerkapcsok segítségével tettünk hordhatóvá. alkottunk. A medálok nagyon jól sikerültek, a folyamat égetés része nagyon izgalmas volt a gyerekek számára.

A projekt végső fő alkotása a nagyméretű batikolt és textilművészeti technikákkal tovább alkotott függöny lett, e mellett pedig a projekt elején a kis madaras képekből készített egyedi többfunkciós játék létrehozása volt.

Az április végi foglalkozáson, Gellért Lívia pszichológus, művészetterapeuta az első alkalomhoz hasonlóan ismét felmérte a csoport tagjait, akik technikai- és önismereti szinten is fejlődtek, gazdagodtak a projekt során.

Az önismereti és szociális kompetenciáik fejlesztését, az érzelmek, érzések pontosabb felismerését és kifejezését a drámapedagógiás gyakorlatok és a szülő-diák kapcsolatépítő program segítette.  

A projektzáró tárlaton 06.02-án bemutattuk az elkészült függönyöket, és a sokszínű grafikai és textilmontázs technikával alkotott művekből készült többfunkciós játékot. A tárlatot és a 2 perces rövidfilmet a nagyközönség részére online felületeken keresztül is elérhetővé tettük. Az alkotások online galériánkban is megtekinthetők.

 

Pedagógiai Program 2023/2024

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Meseprojekt 11 kiállítás

Esélyegyenlőségi kiállításon tanulóink munkái

Örömmel adunk hírt arról, hogy az „Élet-esély Autistákat Segítő Egyesület” szervezésében a Kozármislenyi Művelődési Központ és Könyvtárban az Esélyegyenlőség Napja alkalmából nyíló kiállítás anyagába beválogatták 3 Berze művészeti iskolás tanuló munkáját:
„Fontányi Lorina: Félelem” (székhelyi csoport)
„Nyikos Petra Gerda: Félelem” (székhelyi csoport)
„Tormási Zsuzsanna: Házsor” (Köztársaság-téri csoport)
 

Fontányi Lorina: Félelem

Nyikos Petra: Félelem

Tormási Zsuzsanna: Házsor

4. hír a Meseprojektről

A 2022/23 tanévben a Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskola a Nemzeti Tehetség Program pályázatán támogatást nyert MESEPROJEKT 11.: „Földtől az Égig – grafikai átiratok textilre – a Kárpát-medence madárvilágával” című 60 órás tehetséggondozó programjára.

A kézműves tehetségcsoport 04.25-én tűzzománc foglalkozáson vett részt.

A Pécsi Kulturális Központ kézműves műhelyében a Dr. Halász Ferenc Szilveszterné a pécsi Tűzzománc Műhely tagja által vezetett alkotó foglalkozáson a tanulók a tűzzománcozás módszereit és technikáit ismerték meg a gyakorlati-szakmai bemutatóval egybekötött képzésen. A tűzzománc módszerek közül az ékszerzománc készítésére vonatkozóan láthattunk videókat és inspiráló példákat. A nagyon jó hangulatú foglalkozáson a szórásos technika használatával rézalapokból készítettünk többféle technikával madaras talizmán ékszer szetteket. Nagyon szép medálokat alkottak, makramé és fonaltechnikák segítségével tettük hordhatóvá a műveket.       

A program megvalósítását az NTP és a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatja.

   

Meseproket 2022/2023

A 2022/23 tanévben a Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskola a Nemzeti Tehetség Program pályázatán támogatást nyert MESEPROJEKT 11.: „Földtől az Égig – grafikai átiratok textilre – a Kárpát-medence madárvilágával” című 60 órás tehetséggondozó programjára.

A kézműves tehetségcsoport 2023.02.25-én a 4 órás szülő-diák élményalapú foglalkozás megvalósítása céljából tanulmányi látogatást tett a Zselici Csillagparkba.

A látogatás során az alábbi programok valósultak meg:

Érkezéskor a Nap távcsöves megfigyelése után a Napszúrás – Éltető csillagunk, a Nap működéséről szóló film keretében megismertük a napfoltokat, a nap időjárásra gyakorolt hatását.

Ezt követően egyéni naphoz kapcsolódó alkotást készítettünk. A bögrefestéshez porcelánfilceket használtunk. 

Majd a Földtől az univerzum pereméig c. film segítségével rövid csillagászattörténeti áttekintés után megismertük az általunk belátható univerzum objektumait.

A Naprendszer inspirációjára csillagtálcákat alkottunk, együtt alkotott párban a gyermek és a szülő.

Rövid szünet után a meteorit kiállítást és az égbolton látható csillagképek világát tekintettük meg előadás kíséretében a planetárium kupolájára vetítve.

Végezetül a programot művészetterápiás gyakorlattal zártuk.

IMG_7729

kép 1 / 9

Radák János (1969. 06.06. – 2023.02.17.)

Rajzpályázat első helyezés!

A Hagyományok Háza idén Betlehemi jászol címmel hirdette meg karácsonyi rajzpályázatát három korcsoportban. 

A pályázat zsűrije 2022-ben az II. korcsoport I. díját ítélte oda a Berze Nagy János AMI Köztársaság téri iskolában működő kézműves csoport tanulóinak a közösen készített „Betlehemi jászol” könyv illusztrációjáért.

Az alkotásokat a tanulók színes rajz, valamint grafikai nyomat technikával készítették.

Az alkotók:

Első osztályosok: Leikauf Maja, Szabó Bence Áron, Tormási Nóra, Zentai Luca

Második osztályosok: Bajusz Emma, Kirth Hanna, Kult Olivér Balázs, Schvedics Maja

Harmadik osztályosok: Horváth Hanna Zita, Mrekva Júlia, Reiter Anna, Rónoki Anna, Streicher Fanni

Negyedik osztályosok: Lakatos Jázmin, Tormási Zsuzsanna

Ötödik osztályosok: Köves Anett Zoé, Köves Leila Virág

Hatodik osztályos: Fodor Mátyás

Felkészítő tanár: Salamon Ágnes

DSC06871

kép 1 / 7

Meghívó

Meseprojekt 11

A 2022/23 tanévben a Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskola a Nemzeti Tehetség Program pályázatán támogatást nyert MESEPROJEKT 11.: „Földtől az Égig – grafikai átiratok textilre – a Kárpát-medence madárvilágával” című 60 órás tehetséggondozó programjára.

A kézműves tehetségcsoport 10.22-én tanulmányi látogatást tett a Szaporcai Ős-Dráva Látogatóközpontba.

A tanulmányi út során az alábbi programok valósultak meg:

– Madarászprogramon vettünk részt az Ős-Dráva Látogatóközpontban. A programon szakember segítségével felfedező útra indultunk a Dráva holtágait övező madárparadicsomba. A Magyar Madártani Egyesület szakemberének közreműködésével a Dráva élővilága tanösvény madárgyűrűző állomásán megismerkedhettünk az ártér jellemző madaraival, a madárgyűrűzés jelentőségével és módszereivel. Megtekintettük a látogatóközpont interaktív kiállítását, ahol a területen jellemző madárhangokat is meghallgathattuk.

– Ebéd után vezetett séta keretében a Gyógynövény- és fűszerkert megtekintésével a Hagyományos gazdálkodás tanösvényen az állattartó majorig mentünk. A helyszínen a gyerekek a baromfiudvar lakóiról alkothattak tanulmányrajzokat porpasztellel és tűfilccel. Végezetül fotókat készítettünk a madarakról.

A program megvalósítását az NTP és a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatja.

 

Meseprojekt 11.

A 2022/23 tanévben a Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskola a Nemzeti Tehetségprogram pályázatán támogatást nyert MESEPROJEKT 11.: „Földtől az Égig – grafikai átiratok textilre – a Kárpát-medence madárvilágával” című 60 órás tehetséggondozó programjára.

A program megvalósítását az NTP és a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatja.

Beszámoló – Meseprojekt 10

Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskola

Képzőművészeti Tehetséggondozó Műhely

MESEPROJEKT 10.: Transzformációk – fotó és grafika párbeszéde – a magyar növényvilág kincsei között

NTP-INNOV-21-0024

A Nemzeti Tehetség Program pályázata kézműves tanszakunk 8 kiválasztott tanulójának: 5 tehetséges és 3 kiemelten tehetséges növendéknek biztosított lehetőséget a 60 órás komplex képesség- és személyiségfejlesztő programmal működő kézműves tehetségműhelyen való részvételhez.

Az elsődlegesen fotó/grafika tematikájú műhelyünk a Nemzeti Tehetség Program 2021. évi INNOV pályázatának keretében valósult meg. A projektet több kiegészítő program – egynapos orfűi tanulmányút grafikai műhelyfoglalkozással és kinti alkotással, a növények világára építő szülő-diák kapcsolatépítő program – gazdagította. A foglalkozásokat Berényi Ágnes tehetséggondozó vezette, a kiegészítő programokban Salamon Ágnes tehetséggondozóval közösen.

A projekt 2021. november 19-én indult és 2022. május 27-ig tartott.

A foglalkozássorozat a karantén intézkedések miatt lassabban haladt, ám a nehéz külső körülmények ellenére a pályázatban vállalt feladatokat végül sikeresen teljesítettük.

A 10. projektben a növények témakörét dolgoztuk fel mese- és művészetterápiás, illetve drámapedagógiás eszközökkel. A növények sokszínű formavilágára, minőségeire építő témákhoz kötődő személyes történetek és mesék világa más-más élethelyzet kipróbálására adott lehetőséget.

A tehetségműhely 2021.11.19-2022.02.11-ig, 13 alkalommal 34 órában működött. A projektet a különböző grafikai technikák megismerésével kezdtük. A növényvilág központi témaköréhez kapcsolódva – a különböző grafikai technikákat egymás után bevonva – alkottunk porpasztellel, akvarellceruzával, tűfilccel, ecsetfilccel, tintaceruzával és ezek kombinációjával; ecolinnel, tussal és színes tussal. A sokszorosító grafikai technikák közül alkalmaztunk monotípiát, kollográfiát, szitanyomást és linómetszést. A rézkarcról meghívott művésztanárunk Svastics Pálné tartott előadást, megismertetve saját és híres alkotók műveit és a technika gyakorlati lehetőségeit a gyerekekkel. Az egyes alkalmak során a magyar művészek kapcsolódó grafikáit is megismertük, tanulmányoztuk.

A projekt másik felében a tárgyiasult alkotásokat, a művészkönyvet és a paravánt készítettük.

Február 18-tól 2022. május 27-ig 13 alkalommal összesen 26 órában működött a tehetségműhely. A program tematikája szerint a korábban alkotott képeket összefűzve művészkönyvet hoztunk létre és egyedi különleges nagyméretű paravánokat alkottunk.

A digitális kompetenciák fejlesztésére a projektben a montázs technikát alapul vevő számítógépes grafikai programokkal és okostelefonokkal alkotva digitális grafikai átiratokat készítettünk.

Április 09-én a Pécsi Kulturális Központban rendeztük meg a 4 órás élményalapú interaktív szülő-diák programunkat, amely nagy sikert aratott mind a szülők mind a gyerekek körében.

A sokszínű technikákra (agyag és textil nyomatok, műgyanta ékszerek) építő alkotónap témája a növényvilág volt. Az egyedül és családilag készített alkotások, az élményalapú művészetterápiás foglalkozás interaktív átélése a növények tematikájához kapcsolódott. A programelem főként a kapcsolatépítésre fókuszált. A kivetített növényárnyékok feldolgozására építő művészetterápiás foglalkozást Platthy István művészetterapeuta a Csontváry Képzőművészeti Stúdió Egyesülettől biztosította.

Április 30-án az orfűi tanulmányi út során igazán ritka grafikai műhelyfoglalkozáson vettünk részt az Orfűi Malmok Műhelyében. A délelőtt folyamán diákjaink a litográfia (kőnyomat) történetét és technikai folyamatait ismerték meg, majd mindenki saját litográfiát készíthetett. Délután a grafikai műhelyben minden gyerek elkészítette a saját kőnyomatának a lenyomatait 4 példányban. A foglalkozással párhuzamosan cianotípiákat (napnyomatokat) készítettünk az udvarban és karcképeket alkottunk. A napot végül rövid kirándulással zártuk.  A program nagyon jól sikerült, jól összekovácsolta a kis csoportot.

A projektben a kézműves technikák közül a pirográf használatát ismerték meg a résztvevő gyerekek. A paraván léceire készítettek növénymintás díszítést. A technika sok örömet és élményt, sokrétű, izgalmas tapasztalatot adott.

A projekt végső fő alkotása a nagyméretű vásznakra több képből készített, majd szabadon tovább alkotott 3 osztású egyedi növénymotívumokra építő művészparavánok létrehozása volt.

Az utolsó májusi foglalkozáson, Gellért Lívia pszichológus, művészetterapeuta az első alkalomhoz hasonlóan ismét felmérte a csoport tagjait, akik technikai- és önismereti szinten is sokat fejlődtek, gazdagodtak a projekt során.

Az önismereti és szociális kompetenciáik fejlesztését, az érzelmek, érzések pontosabb felismerését és kifejezését a drámapedagógiás gyakorlatok és a szülő-diák kapcsolatépítő program segítette.

A projektzáró tárlaton bemutattuk az elkészült paravánokat, művészkönyveket és a sokszínű grafikai technikával alkotott műveket. A tárlatot és a 2 perces rövidfilmet a nagyközönség részére online felületeken keresztül is elérhetővé tettük.

Film és fotógaléria elérhető (google fiók szükséges): ITT

 

 

Kiállítás – Mesés növényeink

Napközis tábor 2022 – Jelentkezési lap

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Letöltés [643.22 KB]

Napközis tábor a Berzében!

Jelentkezés online ITT

Jelentkezési lap letöltése ITT

Beszámoló: Meseprojekt 9

Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskola Képzőművészeti Tehetséggondozó Műhely

MESEPROJEKT 9.: Reflexiók – képek a természet és a festészet között – a magyar tájkép genezise

NTP-MŰV-20-0074

A Nemzeti Tehetség Program pályázata kézműves tanszakunk 8 kiválasztott tanulójának: 5 tehetséges és 3 kiemelten tehetséges növendéknek biztosított lehetőséget a 60 órás komplex képesség- és személyiségfejlesztő programmal működő kézműves tehetségműhelyen való részvételhez.

Az elsődlegesen síkplasztika/kollázs/festészet tematikájú műhelyünk a Nemzeti Tehetség Program 2020. évi MŰV pályázatának keretében valósult meg. A projektet több kiegészítő program – egynapos orfűi tanulmányút műhelyfoglalkozásokkal és malomtúrával, természetművészetre építő szülő-diák kapcsolatépítő program – gazdagította. A foglalkozásokat Berényi Ágnes tehetséggondozó vezette, a kiegészítő programokban Salamon Ágnes tehetséggondozóval közösen.

A projekt 2021. január 08-án indult és 2021. június 18-ig tartott.

A foglalkozássorozat a Covid intézkedések miatt 2 hónapra megszakadt, ám a nehéz külső körülmények ellenére a pályázatban vállalt feladatokat végül sikeresen teljesítettük.

A 9. projektben a természet témakörét dolgoztuk fel mese- és művészetterápiás, illetve drámapedagógiás eszközökkel. A természeti jelenségek témáihoz kötődő személyes történetek és mesék világa más-más élethelyzet kipróbálására adott lehetőséget.

A tehetségműhely 2021.01.08-2021.03.05-ig, 9 alkalommal 27 órában működött. A projektet a különböző síkplasztikai és festészeti technikák megismerésével kezdtük. A természet központi témaköréhez kapcsolódva – a színeket fokozatosan egymás után bevonva – alkottunk temperával, tempera és szén, tempera és porpasztell kombinációjával, fapáccal, anilinnel és akvarellel. Az alkalmak során a magyar művészek odavonatkozó képeit is megismertük, tanulmányoztuk, egyes részleteit beépítettük.

A projekt májusban indult újra.

Május 14-től 2021. június 18-ig 11 alkalommal összesen 33 órában működött a tehetségműhely. A program tematikája szerint a színesedő természet világát az akvarell és az anilin festék, illetve a kollázs technika lehetőségeinek megismertetésével folytatattuk. A kollázsról és az akvarell technikáról meghívott művésztanárunk Svastics Pálné tartott előadást, megismertetve műveit és a technika lehetőségeit a gyerekekkel.

Május 22-én az orfűi tanulmányi út során inspiráló természetművészeti alkotás után műhelyfoglalkozásokon és malomtúrán vettünk részt az Orfűi Malmokban. A délelőtt folyamán diákjaink a papírkészítés történetét és a papírmerítést ismerték meg, mindenki saját papírt meríthetett. Délután a grafikai műhely szitanyomó foglalkozásán nyomatos pólót és táskát készíthettek. A napot rövid kirándulással zártuk.  A program nagyon jól sikerült, jól összekovácsolta a kis csoportot.

Június 05-én az égervölgyi parkerdőben rendeztük meg a 4 órás élményalapú interaktív szülő-diák programunkat, amely nagy sikert aratott mind a szülők mind a gyerekek körében.

A természetművészetre épülő alkotónap témája az egyensúly és a harmónia volt. Az egyedül és családilag készített alkotások, az élményalapú tánc- és művészetterápiás foglalkozás interaktív átélése a természet tematikához kapcsolódott. A programelem főként a kapcsolatépítésre fókuszált. A táncterápiás foglalkozást Gellért Lívia a program pszichológusa biztosította.

A projektben a kézműves technikák közül a pirográf használatát ismerték meg a résztvevő gyerekek. A művészkönyvet tartó faládákra készítettek növény- és állatmintás díszítést. A technika sok örömet és élményt, sokrétű, izgalmas tapasztalatot adott.

A főprogram végén a szabadban tartott természetművészeti foglalkozások során, már meglévő festményeket dolgoztunk át, terjesztettünk ki a helyszínen gyűjtött növényekkel és kövekkel. A digitális kompetenciák fejlesztésére fotómontázst készítettünk okostelefonnal.

A projekt végső fő alkotása a nagyméretű vászonra több képből összeállított, majd szabadon tovább dolgozott egyéni „festménymesék kép” létrehozása volt.

Az utolsó júniusi foglalkozáson, Gellért Lívia pszichológus, művészetterapeuta az első alkalomhoz hasonlóan ismét felmérte a csoport tagjait, akik technikai- és önismereti szinten is sokat fejlődtek, gazdagodtak a projekt során.

Az önismereti és szociális kompetenciáik fejlesztését, az érzelmek, érzések pontosabb felismerését és kifejezését a drámapedagógiás gyakorlatok és a szülő-diák kapcsolatépítő program segítette.

A projektzáró tárlaton bemutattuk az elkészült festménymesék képeket és a sokszínű kollázs és festészeti technikával alkotott műveket. A tárlatot és a 2 perces rövidfilmet a nagyközönség részére online felületeken keresztül is elérhetővé tettük.

A fotók megtekinthetők ITT

 

Napközis tábor a Berzében

A tábor megtelt!

 

Népzenei és néptánc szaktábor

Népzenei és néptánc szaktáborba jelentkezéshez kattontson ide!

Beszámoló: Meseprojekt 8

Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskola
Képzőművészeti Tehetséggondozó Műhely

MESEPROJEKT 8.: Útkeresések – találkozások és párhuzamok – a magyar festészet nagyjai között

NTP-MŰV-19-0018

Támogatók: Nemzeti Tehetség Program, Emberi Erőforrások Minisztériuma

A Nemzeti Tehetség Program pályázata kézműves tanszakunk 10 kiválasztott tanulójának: 7 tehetséges és 3 kiemelten tehetséges növendéknek biztosított lehetőséget a 30 órás komplex képesség- és személyiségfejlesztő programmal működő kézműves tehetségműhelyen való részvételhez.

Az elsődlegesen festészet tematikájú műhelyünk a Nemzeti Tehetség Program 2019. évi MŰV pályázatának keretében valósult meg. A projektet több kiegészítő program – egynapos kaposvári tanulmányi út, múzeumpedagógiai foglalkozások, múzeumlátogatások és alkotások, szülő-diák kapcsolatépítő program – gazdagította. A foglalkozásokat Berényi Ágnes tehetséggondozó vezette, a kiegészítő programokban Salamon Ágnes tehetséggondozóval közösen.

A projekt 2020. február 14-én indult és 2020. november 20-ig tartott.

A foglalkozássorozat a Covid intézkedések miatt 6 hónapra megszakadt, ám a nehéz külső körülmények ellenére a pályázatban vállalt feladatokat sikeresen teljesítettük.

A 8. projektben az útkeresés, úton járás témakörét dolgoztuk fel mese- és művészetterápiás, illetve drámapedagógiás eszközökkel. A témához kötődő személyes történetek és mesék világa más-más élethelyzet kipróbálására adott lehetőséget.

A tehetségműhely 2020.02.14-2020.03.15-ig, 5 alkalommal 11 órában működött. A projektet a különböző festészeti technikák megismerésével kezdtük. Az út központi témaköréhez kapcsolódva alkottunk vízfestékkel, porpasztellel, tintakrétával. Az alkalmak során a magyar festészet nagyjainak odavonatkozó képeit is megismertük, tanulmányoztuk. Az akvarell festészetet meghívott vendégtanárként Svastics Pálné akvarellfestő mutatta be, ismertette meg a gyerekekkel. A karantén előtti utolsó alkalommal belekóstoltunk az anilin festésbe is, amit nagyon megszerettek tüzes, intenzív színei miatt.

A projekt szeptemberben indult újra.

Szeptember 11-től 2020. november 20-ig 9 alkalommal összesen 19 órában működött a tehetségműhely. A program tematikája szerint az akvarell és porpasztell, illetve a vegyes technika lehetőségeinek megismertetésével folytatódott.

Szeptember 12-én kaposvári tanulmányi út során pillanthattunk bele Rippl-Rónai József munkásságába. Tárlatvezetésen és múzeumpedagógiai foglalkozáson vettünk részt a Rippl-Rónai Múzeumban és a Rippl-Rónai Emlékházban. A festő kukoricás stílusú képeihez kapcsolódva diákjaink több festményt is újraalkottak.  A program nagyon jól sikerült, ismét összekovácsolta a kis csoportot.

A festészeti tanulmányokat a tempera és az akril festéssel folytattuk.

A projekt során 4 alkalommal különböző pécsi múzeumokba (Modern Magyar Képtár, Martyn Múzeum, Vasarely Múzeum, Csontváry Múzeum) látogattunk el, ahol a képtár megtekintése és múzeumpedagógiai foglalkozások mellett mindig alkottak is a helyszínen a gyerekek. A különböző múzeumok más-más oldalról mutatták be a magyar festészet nagyjait.

Október 3-án rendeztük meg a 4 órás élményalapú interaktív szülő-diák programunkat, amely nagy siker aratott mind a szülők mind a gyerekek körében.

Az egymáshoz vezető közös és külön utak interaktív átélése, az élményalapú művészetterápiás és drámapedagógiás feldolgozással az út tematikához kapcsolódott. A programelem főként a kapcsolatépítésre fókuszált. A drámapedagógiai foglalkozást Ákli Krisztián és 3 segítője biztosította.

A festészeti technikák közül az olajfestést is megismerhették a résztvevő gyerekek, az új technika sok új lehetőséget és élményt, sokrétű izgalmas tapasztalatot adott.

Az utolsó novemberi foglalkozáson, Gellért Lívia pszichológus, művészetterapeuta az első alkalomhoz hasonlóan ismét felmérte a csoport tagjait, akik technikai- és önismereti szinten is sokat fejlődtek, gazdagodtak a projekt során.

A festészet témakörére építve az alapvető technikák megismerése és elsajátítása során alkotott festmény sorozatokon keresztül a projekt végső fő alkotása a nagyméretű több képből összeálló egyéni „festményesszenciák” létrehozása volt.  

Az önismereti és szociális kompetenciáik fejlesztését, az érzelmek, érzések pontosabb felismerését és kifejezését a drámapedagógiás gyakorlatok és a szülő-diák kapcsolatépítő program segítette.  

A projektzáró tárlaton bemutattuk az elkészült festményesszenciákat és a sokszínű festészeti technikával alkotott műveket. A tárlatot a nagyközönség részére online felületeken keresztül tettük elérhetővé.

További képek elérhetőek itt

 

 

Tájékoztató a tantermen kívüli, digitális munkarendben való részvétel során megvalósuló adatkezelésről

ADATKEZELÉSI TÁJÉKOZTATÓ BERZE

Térítési és Tandíjszabályzat 2020-2021

Térítési és tandíj szabályzat 2020-2021 Berze AMI

Mesés hagyományok – Megyei népművészeti alkotó- és kincskereső program szeptember 28-án

I. Megyei Népmese-illusztrációs Csapatverseny 2019. szeptember 28-án a CKH-ban

A Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskola 2019. szeptember 28-án, szombaton délelőtt rendezi meg I. Megyei Népmese-illusztrációs Csapatversenyét a Civil Közösségek Házában (Pécs, Szent István tér 17.). A vállalkozó kedvű kis piktorok a helyszínen meghallgatott népmesét illusztrálják majd, a fantáziájukból kipattanó ötletet pedig közös festmény formájában készítik el. Az elkészült alkotásokból létrejövő tárlatot a verseny után (14.00 órától) a nagyérdemű is megtekintheti.

Az illusztrációs csapatverseny azonban nem minden. Tartogatunk még mást is a tarsolyunkban! Nyitott műhelyeinkben 11.00 és 16.00 óra között várjuk a nagyközönséget, ahol mézesbábot készítünk, csuhézunk, szövünk és fonunk, egyszerű hangszereket készítünk, a kisebbek pedig népi ügyességi játékokat játszhatnak. Sőt: mindenkit várunk szeretettel a gyermek táncházban is! 
A nap végére egy hatalmas, közös életfát készítünk majd az odalátogató, alkotásba bekapcsolódó felnőttek, gyermekek segítségével, valamint óriás szövőkereten elkészítjük Mese-Szövet-Szőnyegünket is! 
A program ideje alatt megtekinthetik gyermek néptánccsoportjaink, népzenészeink folklórműsorát is – így kapva ízelítőt abból, hogy milyenek is a berzés mindennapok! (Apropó: iskolánkba szeptember végéig még beiratkozhatnak a gyerkőcök! Részletek itt.)
A Néprajzi Múzeum is bekapcsolódik rendezvényünkbe: kincskereső programmal várják majd az érdeklődőket.
Az alkotói versenyről további információ a plakáton olvasható. (Nagy méretben itt érhető el.)
Programunk egyben a Pécsi Tanulófesztivál rendezvénye, társzervezőnk a Civil Közösségek Háza és a JPM Néprajzi Osztály.

Várunk a Berzébe!

Pályázati beszámoló (CSSP-NEPZENE-2018-0245)

Pályázati beszámoló „Déli Szél Táncház” (CSSP-TANCHAZ-2018-0163)

A Csoóri Sándor Program által kiírt nyertes TANCHAZ pályázat (CSSP-TANCHAZ-2018-0163) keretében valósulhatott meg a két táncház a pécsi Vasutas Művelődési Házban (VOKE). Az eredetileg 2.000.000 Ft-os költségvetésű programsorozat helyett 600 000 forintnyi összeg állt rendelkezésünkre, így a tervezett táncház sorozatból félévente egyet tudtunk megvalósítani. A kiemelt alkalmakat tartottuk meg, mint a széki bált, valamint a farsangi táncházat, melyen a palatkai banda is közreműködött. Meghívott adatközlő népzenész vendégeink Székről Filep Márton és Sipos Márton, Magyarpalatkáról Kodoba Florin, Radák Mihály, Mácsingó Calin, Ioan Boldi voltak. A táncházak házigazdája a Tiszta Forrás Zenekar volt, Havasréti Pál vezetésével. Táncoktatók iskolánk tanárai, Kurucz Réka és Radák János, valamint felesége Fekete Etelka is közreműködött programjaink során, valamint a Mutter és bandája zenekar. A programokat gyermek táncházzal indítottuk Kurucz Réka vezetésével, a Tiszta Forrás Zenekar közreműködésével, melyek lezárásaként a legkisebbeknek is muzsikáltak vendégeink, a gyermekjátszó szinte észrevétlenül olvadt bele a kamaszok, felnőttek táncházába. A programok során Kurucz Réka etnográfus rövid ismeretterjesztő néprajzi előadás segítette a hallottak, látottak mélyebb befogadását a közönség számára, melyet az adatközlő vendégek bevonásával zajló nyilvános, részben moderált beszélgetés egészített ki és tett emberközelivé és élményszerűvé a hallgatóság számára. A táncok szünetében népdaloktatás volt, Kurucz Réka és Havasréti Pál közreműködésével ismerkedett meg a hallgatóság e települések néhány népdalával.
A táncházakat rendkívül nagy érdeklődés kísérte, mind iskolánk növendékei, mind az egykori és jelenleg aktív amatőr pécsi és környékbeli néptáncosok, valamint az egykori táncházasok nagy számban képviseltették magukat rendezvényeinken. A programok résztvevőinek száma 100-120 fő/ alkalom.

A program támogatói:

  • Csoóri Sándor Program
  • Emberi Erőforrások Minisztériuma
  • Emberi Erőforrás Támogatáskezelő

VOKE linkek:

Berze Nagy János AMI linkek:

 

Juniális a Berze AMI tanáraival és növendékeivel 2019. június 1-jén

2019. június 1-jén (szombaton) a Szilárd Leó parkba várunk mindenkit sok szeretettel a Pécsi Kulturális Központ és a Berze AMI közös rendezvényére. 

  • 13.00 órától hangszerekkel ismerkedhetnek meg az érdeklődők a Berze AMI tanárainak és növendékeinek a segítségével 
  • 16.00 órától a Berze AMI néptáncosainak műsorát láthatják

Facebook-esemény

Találkozzunk szombaton!

Díszoklevél a XXVIII. WSOGYT regionális fordulóján színjátszóinknak!

Ahogyan arról már korábban beszámoltunk, Függönydarab c.  előadásukkal a Berze AMI művészeti előkészítős színjátszói is részt vettek a XXVIII. Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozó megyei fordulóján. A megyei fordulón kiérdemelt arany minősítés értelmében növendékeink 2019. május 3-ára meghívást kaptak a WSOGYT dombóvári regionális bemutatójára is, ahol a zsűri drámás csoportunkat díszoklevéllel, Cseh Boldizsár növendékünket pedig különdíjjal jutalmazta.

Ezúton is gratulálunk művészeti előkészítős színjátszóinknak és felkészítő tanáraiknak, Ákli Krisztiánnak, Vince Gergőnek és Inhóf Orsolyának!

Ezüst minősítést kapott szabadszentkirályi néptánccsoportunk!

2019. május 11-én került megrendezésre a XXVI. Szentlőrinci, VI. Járási Kisdiák Fesztivál, melyen bemutatkozott a Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskola szabadszentkirályi néptánccsoportja is.  Örömmel adunk hírt arról, hogy szabadszentkirályi néptáncosaink ezüst minősítést értek el a fesztiválon!

Néptáncos növendékeinknek és felkészítő tanáruknak, Bures Zsófiának is gratulálunk!

Iskolánk kézműves tanárai zsűriztek a PÉTÁV rajzpályázatán!

A 2019-es Távhőszolgáltatás Napja alkalmából a Pécsi Távfűtő Kft. (PÉTÁV)  rajzpályázatot („Füstmentes város”) hirdetett pécsi általános iskolák diákjai számára 2019 márciusában. A rajzpályázat zsűrizésére és a kiállítás megrendezésére iskolánkat, a Berze Nagy János AMI-t kérte fel Pécs városának távhő-szolgáltatója. A díjátadóra 2019. április 12-én került sor a szolgáltató irodaépületében.  A háromtagú zsűri (a Berze AMI három kézműves tanára: Salamon Ágnes, Svastics Pálné Bogáthy Zsuzsanna, Berényi Ágnes) a pécsi iskolákból beérkezett 653 pályaműből választotta ki azt a több, mint nyolcvanat, amely kiállításra került, és amelyek közül a kategóriák szerinti dobogós helyezettek és különdíjasok kerültek ki.

Sok szeretettel gratulálunk a díjazottaknak! 

A versenyről a PécsMa számolt be, a PÉTÁV pedig kisfilmet készített. 

További képek itt érhetőek el. 

Arany minősítés a WSO-n!

A Függönydarab című előadás a XXVIII. Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Fesztivál megyei fordulóján arany minősítést kapott, ezzel a berzés színjátszócsapat továbbjutott a regionális fordulóba, amely 2019. május 3-án, Dombóváron kerül megrendezésre. Az arany minősítést elérő csapatoknak lehetőségük nyílik bejutni az országos fordulóba is!

Az előadásról készült videó(k) és fotók a galériában és itt érhetőek el.

A csapatnak és felkészítő tanáraiknak is gratulálunk és további sok sikert kívánunk!

Gyermeknapi Népmesemondó Verseny 2019. május 25.

Frissítés (2019. május 27.):
A versenyen készült fotók és videók elérhetőek a galériában és itt is!
A zsűri (Kovács Tiborné: drámapedagógus, a Pécsi Népmesepont munkatársa, a zsűri elnöke, Bauer Nóra: a Minerva Könyvtár volt könyvtárosa és vezetője, Rátkai Andrea: kulturális menedzser) a következőképpen értékelt:

– Arany minősítést kapott: Vilmányi-Kiss Sámuel (Kodály Zoltán Ének-zenei Katolikus Általános Iskola és Óvod, Komló) és Kopa Dorottya (Kodolányi János Német Nemzetiségi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, Pécsvárad)
– Ezüst minősítést kapott: Hergenrőder-Molnár Babett (PTE Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium 1. Számú Általános Iskolája, Pécs) és Révész Boglárka (PTE Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium Deák Ferenc Gimnáziuma és Általános Iskolája, Pécs)
– Bronz minősítést kapott: Horváth Fruzsina (PTE Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium Deák Ferenc Gimnáziuma és Általános Iskolája, Pécs)

Elismerő emléklapot kaptak:

Maróti Mátyás (PTE Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium 1. Számú Általános Iskolája, Pécs)
Bodnár Andrea (Pécsi Apáczai Csere János Általános Iskola, Gimnázium, Kollégium, Alapfokú Művészeti Iskola 1. Számú Általános Iskolája, Pécs)
Elekes Regina Veronika (PTE Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium Deák Ferenc Gimnáziuma és Általános Iskolája, Pécs)
Térmeg Zora (PTE Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium Deák Ferenc Gimnáziuma és Általános Iskolája, Pécs)
Töreki Dávid Márk (Szalántai Általános Iskola, Szalánta)

Gratulálunk!

————————————————————————————————————————————————————————–
A Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskola ebben a tanévben ünnepli 15 éves Jubileumát. Ez alkalomból, névadónk, Dr. Berze Nagy János etnográfus, népmesegyűjtő munkássága előtt tisztelegve, Gyermeknapi Népmesemondó Versenyt hirdetünk 2019. május 25-re, szombatra, a Pécsi Népmeseponttal közös szervezésben.

Az alábbi felhívásban olvashatók a részletek a versenyről, melyre ezúttal buzdítunk minden bátor népmesemondót!

Jelentkezni május 10-éig
lehet az iskolánk honlapjáról letölthető jelentkezési lapon, ott további információk is elérhetőek.

Szeretettel várjuk a jelentkezőket!
Üdvözlettel:
Virág Rita Cecília, igazgató, Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskola
Pécsi Népmesepont vezetősége és munkatársai
————————————————————————————————————————————————————————–

Dokumentumok a versenyhez
:

Gyermeknapi Népmesemondó Verseny

2019. május 25., szombat délelőtt

Helyszín (VÁLTOZÁS!): Pécsi Népmesepont (Pécsi Kulturális Központ, 7633 Pécs, Dr. Veress E. u. 6.)

Információk Berze Nagy János népmesegyűjtőről

Felhívás a Gyermeknapi Népmesemondó Versenyre

Jelentkezési lap

Válogatás a Berze Nagy János által gyűjtött népmesékből (In: Szőlőszem királyfi, Móra Könyvkiadó, Budapest, 1962.):

Minden nevezőnek ügyes felkészülést és jó versenyt kívánunk!

Találkozunk 2019. május 25-én!

————————————————————————————————————————————————————————– 

A versenyen készült fotók és videók elérhetőek a galériában és itt is!

Hagyomány-tánc-változás. Beszélgetés a paraszti és polgári életmódról a két világháború közötti Magyarországon

Iskolánk néptánctanára és egyik igazgatóhelyettese, Balogh János, az M5  televízió Felsős c. műsorának meghívott vendége volt. A műsorban pedagógusunk „Társadalom és életmód a két világháború közötti Magyarországon” c. részben a korabeli táncéletről beszélgetett a műsorvezetőkkel. A beszélgetés során szó esett a néptánc kapcsán – többek között – a paraszti táncéletről és a Gyöngyösbokréta mozgalomról is. Balogh János beszélt az életmódváltással is összefüggő „kivetkőzésről„, vagyis a viseletek elhagyásáról, valamint a falu szokásaiba bekerülő, és egyre nagyobb szerepet játszó társastáncokról is. Ez utóbbival kapcsolatban a bálokról,  a szokások és a női szerepek megváltozásáról, a táncmesterekről és (társas)táncokról is informálódhatott a nagyérdemű.
Zárásként helyi, baranyai, birjáni táncfigurát, valamint „bostont” (társastánctípus) tanultak a műsorvezetők.

A beszélgetés 2019. április 15-én a Felsős c. műsorban volt látható.
A videó itt érhető el.

Berzés diákok és tanárok fellépése a Táncháztalálkozón 2019. április 7-én

 

Fellépési lehetőséget kapott néhány diákunk a 2019. április 7-ei budapesti Táncháztalálkozóra. Növendékeink (és felkészítő tanáraik) a Táncháztalálkozó „Tágasságot nekünk is!” programjában, a Kodály Teremben énekeltek, muzsikáltak.

Fellépő diákjaink:

  • Takács Teréz (népi ének; felkészítő tanár: Szentes Anett)
  • Takács Borbála (népi ének; felkészítő tanár: Szentes Anett)
  • Simó Flóra Kata (népi ének; felkészítő tanár: Szentes Anett)
  • Vas Mátyás (citera; felkészítő tanár: Szentes Anett)
  • Keresztes Levente (tekerő; felkészítő tanár: Havasréti Pál)

Növendékeinknek és felkészítő tanáruknak is gratulálunk!

A fellépés videóanyaga a galériában és itt érhető el. 

Emléklapot kapott növendékünk a VI. Országos Kerámia és Szobrászat Versenyen Budapesten!

Ahogyan arról már korábban beszámoltunk, diákunk, Nagy Koppány (Illyés-telephely, felkészítő tanár: Hegedüs Éva) előzsűrizés alapján bekerült a VI. Országos Kerámia és Szobrászat Verseny döntősei közé. A versenyt a budapesti Nagy Imre Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola szervezte, a döntőre 2019. április 5-6-án került sor Budapesten a szervező iskola épületében.

Koppányt felkészítő tanára, Hegedűs Éva, és nővére kísérte el. A döntő két napja alatt a következő két feladatot (kötelező és szabadon választott) kellett teljesítenie növendékünknek:

  • 2019. április 5., péntek: A helyszínen megismert történet (cím: A vidám tudós laborja) színterét kellett síklapokkal és formákkal megépíteni. (Időkeret: 4×60 perc)
  • 2019. április 6., szombat: A következő témák egyikét kellett szabadon feldolgozni:  megálló – esőház – védelem vagy mobil szerkezetek – jármű – mozgás. A cél a helyszínen adott anyagok felhasználásával (drót, papír, hurkapálca) olyan térbeli konstrukció létrehozása volt, mely kifejezte a fent meghatározott fogalmakat vagy fogalomcsoportok egyikét. (Időkeret: 4 óra)

Koppány korcsoportjában rengetegen mérkőztek meg egymással, a zsűri nehéz helyzetbe került, hiszen nagyon erős volt a mezőny. Ahogyan a zsűri fogalmazott: „Legszívesebben minden döntőst helyezéssel jutalmaznánk!”

Koppány nagyon szépen teljesített, büszkék vagyunk rá! Munkáját emléklappal és emlékéremmel jutalmazta zsűri.

Reméljük, hogy 2 év múlva, a következő versenyen is hírt adhatunk majd Koppány sikereiről!

 

Döntőben 1. osztályos kézműves növendékünk a VI. „KÉPversKÉP” Würtz Ádám Képzőművészeti Pályázaton!

Takács Zita 1. osztályos növendékünk (Jurisics-csoport, felkészítő tanár: Svastics Pálné Bogáthy Zsuzsanna) döntőbe jutott a VI. „KÉPversKÉP” Würtz Ádám Képzőművészeti Pályázaton!

A döntőre 2019. május 10-én kerül sor a Würtz Ádám Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában Tamásiban. 

A döntőben a zsűri megismeri és értékeli a résztvevő tanulók feladatmegoldását, vizuális (megfigyelési, komponálási, felületmegjelenítési) képességeit, felkészültségét és képalkotó tudását. A versenyfeladat tetszőleges technikával elkészített versillusztráció lesz. 

Zitának és felkészítő tanárának, Svastics Pálné Bogáthy Zsuzsannának is gratulálunk, illetve sok sikert kívánunk a döntőhöz!

Szentes Anett tanárnő összművészeti, jótékonysági gálaesten lépett fel Szentlőrincen

Szentlőrinc és környéke Mentőalapítvány támogatására összművészeti gálaestet rendezett a Szentlőrinci Arabeszk Tánccsoport 2019. március 23-án.  Meghívott előadóként 2 párral volt jelen a rendezvényen a Mecsek Táncegyüttes, valamint iskolánk, a Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskola népzenetanára, Szentes Anett is, aki leányával – iskolánk növendékével -, Csontos Rékával, valamint Morva Krisztinával, a Kitaibel Pál Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola zenetanárával mutatott be közös produkciót.

Összefoglalót itt találnak az eseményről. (Szentes Anett tanárnő 6:50 perctől ad interjút).

 

Flashmob és koszorúzás Dr. Berze Nagy János emlékére 2019. április 4. 15.30 órától

A flashmob (népmese és néptánc a Széchenyi téren) 15.30 órakor kezdődött, iskolánk növendékei és pedagógusai innen vonultak át névadónk, Dr. Berze Nagy János emléktáblájához a Janus Pannonius utcába. Az emléktábla koszorúzásának apropója a Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskola fennállásának 15 éves évfordulója.

Az eseményen készült fotók és videók elérhetőek a galériában és itt.

Újabb különdíj szalántai diákunknak az Országos Nemzetiségi Rajzversenyen

Az Oktatási Hivatal Nemzetiségi Pedagógiai Oktatási Központ által meghirdetett és szervezett Országos Nemzetiségi Rajzpályázaton szalántai növendékünk, Jójárt Mercédesz különdíjat kapott! (A nyertes pályamunka az az alkotás volt, melyet iskolánk a karácsonyi műsor meghívójához is felhasznált.)

A verseny célja a hazai nemzetiségek szellemi kultúrájának, népszokásainak, helyi hagyományainak a képzőművészet eszközeivel történő bemutatása, a nemzetiségi óvodások, kisiskolások kreativitásának fejlesztése volt.

Az eredményhirdetésre 2019. március 26-án került sor Budapesten az Alapvető Jogok Bizottságának Hivatalában, Mercédesz ott vette át a különdíjat.

Diákunknak és felkészítő tanárának, Mészáros Jánosnénak is gratulálunk!

OTP Bank Táncház Díjat kapott pedagógusunk, Radák János!

 

A felterjesztett jelöltek közül a kuratórium döntése alapján 2019-ban az OTP Bank Táncház Díjat Radák János néptáncos, táncoktató, koreográfus kapja.

„1989 novembere, első erdélyi utazásom óta veszek részt néptánc- és népzenei gyűjtésekben. Palenik Józseffel a Rábaköz és Szigetköz falvainak táncai mellett a mezőségi Szék és Visa táncait próbáltuk megismerni. Ezt a munkát Varga Sándorral a széki, visai és a környékbeli mezőségi falvak táncéletének megismerésével folytattuk. Muszka Gyurival a mérai, türei, andrásházi táncokkal foglalkoztunk. Bejártam a Gyimes völgyeit, Moldvát, a felcsíki falvakat, a Nyárád mentét, Vajdaszentiványt, Szászcsávást és a Kutasföldet táncosok, muzsikusok után kutatva.
Az 1990-es évek végétől a bukovinai táncok és táncélet megismerésével, megismertetésével foglalkozom a legtöbbet. Feleségemmel, Fekete Etelkával e táncokat tanítottuk és koreográfiákat készítettünk több táncegyüttesnek, közöttük a szekszárdi Bartinának, a gyöngyösi Vidróczkinak, a kaposvári Somogynak, a tamási Pántlikának, a csíkszeredai Hargita Nemzeti Székely Népi Együttesnek. A régies bukovinai táncok visszatanítását segítettük a tolnai, baranyai, bácskai székelylakta falvakban, valamint az al-dunai székelyeknél Hertelendyfalván és Székelykevén. 
A tánc szeretetének megéreztetése, a táncházba járás megszerettetése fiatalokkal-idősekkel, táncházak szervezése, az ott történő oktatás a mosonmagyaróvári, pécsi, baranyai és tolnai munkálkodásom legfontosabb feladata.
A tánc felemel, erőt ad, gyógyít és közel visz a szívekhez!”

(Forrás)

Janinak sok szeretettel gratulál a Berze AMI vezetősége, tantestülete és diákjai!

„Százszorszép hagyományok” – 15 éves jubileumi kiállítás 2019. április 1-12.

A kiállítás képanyagáról készült fotók a galériában és itt találhatóak.

Szülői elégedettségi kérdőív 2019

Tisztelt Szülők!

Kérjük, szíveskedjenek kollégáink és iskolánk munkáját segíteni azzal, hogy kitöltik az alábbi linken található kérdőívet.
A kérdőív névtelen, sem email címet, sem egyéb azonosításra alkalmas adatot nem gyűjt. Kitöltése kb. 10-15 percet vesz igénybe.
Kérjük, szánjon rá pár percet, hogy véleményét elmondja, mely nagyban hozzájárul további munkánkhoz.
A kiértékelések időigénye miatt kérjük, hogy  április első hetéig mondják el véleményüket.
A kérdőív elérhető: https://goo.gl/forms/D5HrgQas4gqMVmbl2
Üdvözlettel és köszönettel:
Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskola

A Mácsonyák húsvétolnak az M5 Felsős c. műsorában!

Mácsonyák néptánccsoportunk közreműködött 2019. március 22-én az M5 televízió naponta jelentkező, Felsős című szórakoztató, ismeretterjesztő és oktató magazinműsor húsvéti adásának tévéfelvételén.

A felvétel húsvét hétfőn látható az M5 televízió Felsős c. műsorában! 

A tévéfelvételen készített fotók itt tekinthetőek meg, az adás pedig itt nézhető vissza (10:00-12:30 és 23:29-24:53).

Díjazott berzés rajzok Brüsszelben és Pécsett!

2018 októberében a pécsi havi-hegyi mandulafa több, mint ezer szavazat előnnyel nyerte meg az Ökotárs Alapítvány által szervezett hazai, az Év Fája 2019-versenyt. Ezzel a győzelemmel a havi-hegyi templom bejárata előtt álló öreg mandulafa szerzett jogot arra, hogy képviselje hazánkat, és megmérettesse magát az Év Európai Fája 2019 versenyen (European tree of the year 2019). Ez az európai megmérettetés olyannyira jól sikerült, hogy azt 2019. március 19-én meg is nyerte (az eredményhirdetés Brüsszelben volt), így városunk ikonikus mandulafája viselheti ez évben e megtisztelő titulust.
Az európai versenybe kerülés apropóján rajzpályázatot (Rajzold le a mandulafát!) hirdetett a JPM Természettudományi Múzeum (Pécs), melyre szép számmal neveztek berzés növendékek is.
Nagy örömmel és büszkén jelentjük, hogy kézműves diákjaink óriási sikert arattak a pályázaton: 3 tanítványunk rajza 1. helyezést ért el (Albrecht Nóra – Jurisics-csoport /felkészítő tanár: Svastics Pálné Bogáthy Zsuzsanna/, Csille Dalma – Szivárvány-csoport /felkészítő tanár: Salamon Ágnes/, Takács Zita – Jurisics-csoport /felkészítő tanár: Svastics Pálné Bogáthy Zsuzsanna/), így az ő alkotásaik képviselték Brüsszelben, a díjátadóval egybekötött kiállításon a nyertes fát, azaz a pécsi havi-hegyi mandulafát.
(A JPM Természettudományi Múzeum Takács Zita rajzával reklámozza az Év Fája versenyhez kapcsolódó rendezvényeket is a továbbiakban.)

  1. március 23-án, szombaton a Pécsi Kulturális Központban kiállításra kerülnek további tanulóink pályamunkái: 
  • Bányai Anna (felkészítő tanár: Berényi Ágnes)  
  • Fontányi Lorina (felkészítő tanár: Salamon Ágnes)  
  • Hengl Gábor (felkészítő tanár: Salamon Ágnes)
  • Józsi Johanna (felkészítő tanár: Berényi Ágnes)
  • Otártics Médi (felkészítő tanár: Svastics Pálné Bogáthy Zsuzsanna)

A szép eredményekhez gratulálunk diákjainknak és felkészítő tanáraiknak is!

„Függönydarab” – drámaelőkészítős diákjaink előadása 2019. április 5-én a XXVIII. Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozó megyei fordulója keretein belül

2019. április 5-én kerül bemutatásra – a XXVIII. Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozó megyei fordulójának keretein belül – a Berze Nagy János AMI drámaelőkészítős csoportjának Függönydarab című előadása.

A csoport 7-8. osztályos diákokból áll. Az előadás a gyerekek improvizációi alapján készült, és az egyéni felelősség témáját járja körül.

A darab kezdési időpontja: 2019. április 5. (péntek) 10.15 óra. Helyszín: Pécsi Kulturális Központ (7633 Pécs, Dr. Veress E. u. 6.) Bécsy-terem

Sok szeretettel várunk mindenkit!

Az előadásról készült videó(k) és fotók a galériában és itt érhetőek el.

Országos döntőben „harcos” keramikus növendékünk!

Az VI. Országos Kerámia és Szobrászat Versenyre, melyet a budapesti Nagy Imre Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola szervezett, 18 intézményből összesen 143 pályamunka érkezett be. Ebből az anyagból választotta ki a versenybizottság azokat a műveket, amik részt vehetnek a verseny döntőjén.

Nagy örömmel fogadtuk a hírt, hogy az előzsűrizés alapján diákunk, Nagy Koppány (Illyés-telephely, oktató: Hegedüs Éva) – „Harcos” jeligével – bekerült a döntőbe!

A döntő 2019. április 5-6-án lesz Budapesten. 

Koppánynak sok sikert kívánunk, a fejleményekről pedig beszámolunk!

A döntő fejleményeiről itt olvashat.

Berze AMI és a Mecsek Táncegyüttes a Pécs TV-ben

Virág Rita Cecília, a Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója és Szabó Sándor, a Mecsek Táncegyüttes Egyesület elnöke a Pécs TV Tónusok c. műsorának 2019. március 11-ei adásában amellett, hogy az iskoláról és a táncegyüttesről meséltek, népszerűsítették a Berze AMI, a Mecsek Táncegyüttes és a Pécsi Kulturális Központ közös, március 15-ei ünnepi gyermekprogramját is.

A felvételt itt tekinthetik meg (0:00-10:00).

Az ünnepi programról itt olvashatnak többet.

Kiemelt arany és bronz minősítés a Megyei Népdaléneklési Versenyen

Iskolánk két tanulója részt vett a Pécsi Mátyás Király Utcai Általános Iskola által rendezett Megyei Népdaléneklési versenyen 2019. március 7-én, melyen szép eredmények születtek.

Simó Flóra Kata 6. osztályos tanuló – élete első megmérettetésén – bronz minősítést szerzett, Takács Teréz 8. osztályos tanuló pedig kiemelt arany minősítésben részesült.

Mindkét versenyzőnek és felkészítő tanáruknak, Szentes Annettnek is szívből gratulálunk!

Mini-kiállítással mutatkoztak be a Ritka Betegségek Világnapján iskolánk autista tanulói

Iskolánk autista tanulói egy mini-kiállítással mutatkoztak be a Ritka Betegségek Világnapja pécsi rendezvényén 2019. február 23-án. 

A kiállítási anyag vándorkiállítás keretén belül több helyszínen is megtekinthető a városban (pl. kirakatokban – PTE, Zsanér, Trafik). 

A Berényi Ágnes rajz-vizuális nevelőtanár és művészetterapeuta által vezetett  kis közösség tagjai a Pécsi Éltes EGYMI tanulói:

  • Durczy Alexandra Ágnes
  • Faragó Vilmos György
  • Illés Roland
  • Kucska Koppány Sándor
  • Pontyos Gergő
  • Riba Dániel
  • Száraz Dominik
  • Szőke Károly

„Fakardom van és rézdobom” – ünnepi gyermekprogram 2019. március 15-én

Az ünnepi gyermekprogram Facebook-eseménye itt érhető el.

Helyszín: Pécsi Kulturális Központ (7633 Pécs, Dr. Veress E. u. 6.)

A rendezvény ingyenes.

Sok szeretettel várunk kicsit és nagyot!

A rendezvényen készült fotók a galériában és itt találhatóak.

XXXVIII. Országos Táncháztalálkozó és Kirakodóvásár 2019. április 6-7.

A 2019-es táncháztalálkozó Facebook-eseménye itt érhető el.

Arany minősítés a Dorottya-napi népdaléneklési versenyen

Növendékünk, Takács Teréz, 2019. február 1-jén a Siklóson megrendezésre került Dorottya-napi népdaléneklési versenyen arany minősítést szerzett.

Terkának és felkészítő tanárának, Szentes Anettnek is szívből gratulálunk!

Refis iskolanyitogató a Berze Nagy János AMI-val

2019. február 19-én délután került megrendezésre a Pécsi Református Kollégium általános iskolájában a refis iskolanyitogató legújabb alkalma, ahová a leendő refis elsős gyermekeket és szüleiket várta a kollégium tantestülete. Bartos Erika igazgatónő köszöntője után az első részben a Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskola refis tanulóiból álló tánccsoportja tartott bemutatót Virág Rita Cecília (a Berze AMI igazgatója) és Radák János Simon tanárok vezetésével. A táncolásba a bátrabb nagycsoportosok is bekapcsolódtak.

(Forrás)

 

Újabb berzés sikerek az országos horvát nemzetiségi rajzpályázaton

Szalántai telephelyünk néhány diákja – Rendes Ákos, Klárics Filadelfia, Gazsi Iringó, Jójárt Mercédesz – újabb országos rajzpályázaton, az Országos Horvát Nemzetiségi Önkormányzat rajzpályázatán remekelt: Rendes Ákos 1. helyezést, Klárics Filadelfia pedig 2. helyezést ért el. Gazsi Iringó és Jójárt Mercédesz különdíjban részesült.

Diákjainknak és felkészítő tanáruknak, Mészáros Jánosné Anikónak szívből gratulálunk!

 

Félévi vizsgahangverseny 2019. január 31.

A Berze AMI székhelyén (2019. január 31.) és a Pécsi Bártfa Utcai Általános Iskolában (2019. február 6.) zenélő növendékeink vizsgaműsorán készült fotókat és videókat a galériában érik el.

Farsangi bál a Vasutasban 2019. február 7-én 17.00 órakor

A farsangi bál Facebook-eseménye itt, fotók pedig itt érhetőek el.

Interjú oktatónkkal, Svastics Pálné Bogáthy Zsuzsannával

Négy évtized legjobb munkáiból nyitott tárlatot a Civil Közösségek Házában a Pécs-Baranyai Alkotó Pedagógusok Képzőművészeti Műhelye. Hogy kik ők, és a művészetük miként fér meg az oktatással, arról a műhely vezetőjét és a Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskola kézműves tanárát, Svastics Pálné Bogáthy Zsuzsannát kérdezte a BAMA.

Az interjút itt találják.

Újabb illusztrációs pályázati siker szalántai telephelyünkön

Az V. Nemzetközi Adventi Illusztrációs Pályázaton Jójárt Mercédesz és Tóth Evelin Johanna, szalántai kézműves csoportunk diákjai, a zsűri dicséretében és jutalmában részesültek.

Tanulóinknak és felkészítő tanáruknak, Mészáros Jánosnénak gratulálunk!

„Tiszán innen, Dunán túl”: Arany és ezüst minősítés

Iskolánk két tanulója részt vett a „Tiszán innen, Dunán túl” Országos Népdaléneklési Verseny megyei válogatóján, melyet a Pécsi Kodály Zoltán Gimnázium rendezett meg 2018.12.15-én.

Takács Teréz 8. osztályos tanuló szóló ének kategóriában arany minősítést, míg a Rezeda énekegyüttes (Takács Teréz, Takács Borbála) ezüst minősítést szerzett.

Szívből gratulálunk nekik életük első versenyéhez!

Felkészítő tanáruk: Szentes Anett

Országos 1. helyezés kézműves növendékünknek!

Diákunk, Jójárt Mercédesz (Berze AMI szalántai kézműves csoportja – Szalántai Általános Iskola) 1. helyezést ért el a Gyermekjóléti Alapítvány/Országos Mécs László Irodalmi Társaság országos, „2. nagy históriás” című rajzpályázatán.

Mercédesznek és felkészítő tanárának, Mészáros Jánosné Anikónak is gratulálunk!

Berze-karácsony 2018. december 17. (hétfő) 17.00 óra

A rajzot diákunk, Jójárt Mercédesz készítette (Berze AMI szalántai kézműves csoportja – Szalántai Általános Iskola).

Az eseményről fotókat és videókat a galériában talál!

Karácsonyi kézműves vásár – idén is! (2018. december 17. /hétfő/ 15.00 órától)

A kézműves vásárról fotókat a galériában talál!

Szép berzés eredmények a CSGYK pályázatán!



A Csorba Győző Könyvtár Körbirodalom Gyermekkönyvtára pályázatot hirdetett óvodás és általános iskolás tanulók számára „250 éves az európai cirkuszművészet” címmel. Pályázni bármilyen illusztrációs technikával készített rajzzal (max. A/3 méretben), bábfigurával, makettel, térbeli képpel vagy társasjátékkal lehetett.
A pályázaton a Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskola diákjai két kategóriában is szép eredményt értek el: iskolás egyéni kategóriában Somogyi Izabella (Jurisics-kézműves csoport, felkészítő tanár: Svastics Pálné Bogáthy Zsuzsanna) 1. helyezett, iskolás csoportos kategóriában pedig Berényi Ágnes az iskola székhelyén működő kézműves csoportja (Bányai Anna, Katona Melitta, Mikolovics Máté György, Petrovics Kiara Mirella, Sós Panna, Szabó-Körmendi Eszter, Ujpál Zóra Helka, Zomi Vivien Katalin, Kordély Zsanna, Szebényi Lilla, András Luca, Kecskés Emese, Mánfai Hédi, Tibáld Míra Hanna, Lehoczki Szofia Gabriella, Földesi Tímea) 2. helyezett lett!
Emléklapot kapott Albrecht Nóra, Takács Zita, Pete Nadin és Novreczky Hanga (Jurisics-kézműves csoport, felkészítő tanár: Svastics Pálné Bogáthy Zsuzsanna).

A „250 éves az európai cirkuszművészet” pályázatra beérkezett alkotások (több, mint 300 pályamunka) 2018. december 1. – 2018. december 31. között megtekinthetőek a Csorba Győző Könyvtár Körbirodalom Gyermekkönyvtárában (Pécs, Universitas u. 2/a. Tudásközpont 4. emelet).


Diákjainknak és felkészítő tanáraiknak is gratulálunk!



Széki táncház a Vasutasban! 2018. november 22. 18.00h (Csoóri-pályázat)

Megvalósul a Csoóri-pályázat keretein belül.

A táncházban készült fotók itt érhetőek el (a képeket Albert Szilárd készítette), a táncház Facebook-eseménye pedig itt található.

1. helyezés a Gesztenyeliget Fesztivál rajzpályázatán

Takács Zita, Svastics Pálné Bogáthy Zsuzsanna tanárnőnk 1. osztályos (Pécsi Jurisics Utcai Általános Iskola) növendéke 1. helyezést ért el a Gesztenyeliget Fesztivál „Mókuskalandok az ezeréves gesztenyésben” c. rajzpályázatán. 

Diákunknak és felkészítő tanárának is gratulálunk! 

Előadás Berze Nagy Jánosról a CKH-ban 2018. október 18-án 16.30 órakor

Győrfi Csabáné, a Várkonyi Nándor Könyvtár ny. igazgatóhelyettese Berze Nagy János néprajzkutatóról, a baranyai néphagyományok kutatójáról ad elő 2018. október 18-án (csütörtökön) 16.30 órakor a Civil Közösségek Házában (Méhes Károly terem). A rendezvényt Szalay Lajos református lelkipásztor, a Népi Írók Baráti Társaságának elnöke vezeti.

Dr. Berze Nagy Jánosról:

Száz esztendeje, 1879. augusztus 23-án született Berze Nagy János. Népmesekutatásunk egyik jeles alakja – pontosabban szólva nemcsak népmesekutatásunké, hanem más népköltési műfajoknak, népdaloknak, népballadáknak, ráolvasásoknak, falucsúfolóknak, munkadaloknak, koldusénekeknek stb. a kutatásáé is; érdeklődése mindezeken kívül kiterjedt a népszokásokra, a népi hiedelmekre, a babonákra, tehát lényegileg a szellemi néphagyományoknak teljes körére és a népnyelvre is. Mindezek okán megérdemli, hogy kissé elfeledett alakját olvasóink elé idézzük.

Berze Nagy János Heves megyei – bessenyői (ma: besenyőtelki) – szegényparaszti – pásztori családból származott. Az első szavak és mondatok megtanulásával egyszerre kezdett ismerkedni a népköltészettel. Már gimnazista korában gyűjtötte szülőfaluja népköltészeti alkotásait. A budapesti egyetemen Katona Lajosnak a tanítványa volt. Katona rábízta a népmesék tanulmányozását.

Tanulmányai befejeztével 1905 márciusában megkezdte hivatali pályáját, amelynek során tanfelügyelőségi tollnokból vezető tanfelügyelő lett. Lugoson, Kolozsvárott, Nagyenyeden, Csíkszeredán, Debrecenben, Pancsován és Szekszárdon dolgozott, majd e vándorévek után 1924-től Baranya megye, illetőleg Pécs városa adott neki végleges otthont – ott is halt meg 1946-ban, és ott teljesedett ki néprajzi életműve.

Roppant szorgalmas gyűjtőtevékenységében volt egy sor új vonás. Például először gyűjtött és tett közzé nagyobb népmeseanyagot egy kisebb tájegységről.

A népköltészeti gyűjtést mindig összekapcsolta a népnyelv kutatásával. E munkájának első érett gyümölcse A Heves megyei nyelvjárás című, 1905-ből való monográfia volt.

Berze az első olyan népköltészeti gyűjtők közé tartozott, akik felismerték, hogy a népdalokat, a balladákat, a gyermekjátékokat a dallamukkal együtt kell feljegyezni. Bár ő maga könnyen tanult meg dallamokat, azokat nem tudta lejegyezni – emiatt első balladaközlései dallam nélkül jelentek meg 1901-ben. Sok balladához megjegyzést is írt: „szép dallammal éneklik”, „nagyon szép dallama van”.

Berze nem  nyugodott bele abba, hogy az általa gyűjtött dalok és balladák dallamairól csak prózai följegyzések maradjanak meg. Kántortanítók, énektanárok segítségéhez folyamodott hát. Második balladaközlése már dallammal együtt jelent meg.

(Forrás: Bogád település honlapja)

Partnerintézményünk a Vásárhelyi László AMI (Nyíregyháza)

Iskolánk igazgatója, Virág Rita Cecília és egyik igazgatóhelyettese, Salamon Ágnes 2018. október 6-án Nyíregyházán jártak, ahol az „EGYÜTT” tehetségkonferencián vettek részt.  A tehetségkonferencia keretein belül a nyíregyházi Vásárhelyi László Alapfokú Művészeti Iskola és a Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskola partnerintézményi megállapodást kötött.

A Vásárhelyi László AMI honlapján további képeket talál.

#NoBabel I.: Az ötödik te magad légy! A néptánc és az útkeresés (2018. október 13.)

2018. OKTÓBER 13., SZOMBAT 18.00

Kodály Központ

#NoBabel I.

Az ötödik te magad légy!

A néptánc és az útkeresés

Kodály Zoltán Galántai táncok

Kókai Rezső: Verbunkos-szvit – IV. tétel

Weiner Leó: I. Divertimento 1. Jó alapos csárdás, 2. Rókatánc

Bartók Béla: Román népi táncok

Antonín Dvořák: VIII. Szláv tánc az Op.46-os sorozatból

Házigazda: Bősze Ádám

Vezényel: Vass András

 

Mondd meg a táncod, és megmondom, ki vagy! Igaz lehet ez a kijelentés, vagy számos táncot szerethetünk egyszerre? Nézzük és csodáljuk, netán magunk is műveljük ezeket? A NoBabel idei sorozata nem csupán a különböző korok és stílusok táncait veszi szemügyre és „fülügyre”, de megtanítja a ballábasokat jobblábassá válni, és gondolatban végigtáncol olyan fogalmakon, melyek ma is fontos kérdések a tizenévesek számára.

 

A tánc és a zene szavak nélkül beszél az érintésről, az érintkezésről, önkifejezésről és elköteleződésről. Minden stílusban más, mégis szól hozzánk a maga nyelvén. Megtapasztalhatjuk, hogy milyen Bősze Ádámmal a Kodály Központban a Pannon Filharmonikusokkal zenét hallgatni, az életről és a kultúráról beszélgetni. Mert egy nyelvet zenélünk…. Hiszen mi is a tánc azon túl, hogy ritmusra tett helyes lépések sorrendje? A tánc keretet ad a szabadságnak, megtanít bennünket arra, hogy hogyan legyünk önmagunk úgy, hogy együttműködünk, és a saját kreativitásunkat közös élménnyé kovácsoljuk.

 

Rock and roll vagy néptánc? Balett vagy salsa? Keringő vagy körtánc? Mindegy is talán, ha együtt vagyunk egy olyan helyen, ahol fiatalként is komolyan vesznek, és nem akarnak a lábadra lépni…

 

A belépés a 14-18 évesek számára díjmentes!

A koncertek első felében a földszinten csak 14-18 éves korosztály lehet jelen. A második részben, amikor a zenekar játszik és zenét hallgatunk, a karzaton és erkélyen felnőttek is lehetnek, de a beszélgetős első részben nem. Megértésüket köszönjük!

Bővebb információ, jegyvásárlás: PFZ

 

Nyitott műhely (2018. szeptember 13. és szeptember 18. 17.00-18.00 óra)

A Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskola a néptánc iránt érdeklődő gyerekeknek tart nyílt órát illetve táncházat két alkalommal, szeptember 13-án (csütörtökön) és szeptember 17-én (hétfőn) 17.00 órától. Minden korosztálynak tudunk kínálni lehetőséget.

Beiratkozás szeptember végéig meghosszabbítva!

Első helyezés, arany minősítés a Mözsi Nyári Fesztivál Napokon

Diákunk, Balla Zoltán, 2018. augusztus 25-én néptánc szóló kategóriában első helyezést ért el, és arany minősítést kapott kalotaszegi legényesével a Mözsi Nyári Fesztivál Napokon.

Gratulálunk!
 
Felkészítő tanárok: Balogh János, Radák János


Tekergők nyári szebényi fellépése

Iskolánk Tekergők néptánccsoportja 2018. július 28-án – a nyári szünetre való tekintettel – csökkentett létszámban részt vett a szebényi Daru Fesztiválon, melyen a helyiek elismerését kivívva adtak számot tudásukról a szebényi táncok tekintetében. Köszönjük Jakab Ferencné Erzsi néninek a megtisztelő felkérést és a szervezést, a szülők segítőkészségét, Havasréti Pál Tanár Úrnak a színvonalas zenei kíséretet, valamint a szíves vendéglátást.

A csoport vezetői: Radák János és Kurucz Réka.


Fotók: Hoch Zsófia, Kurucz Réka
A fotók elérhetőek itt.

A Berze AMI irodájának nyári nyitvatartása

Berzés zenészek közreműködtek a Baptista Szeretetszolgálat EJSZ Általános Iskolájának évzáróján

2018. június 16-án Havasréti Pál növendékei is muzsikáltak a Baptista Szeretetszolgálat EJSZ Általános Iskolájának évzáróján.  A 3. osztály zengővárkonyi marsot táncolt (felkészítő tanárok: Sárközi Erika és Minnics Erika), ehhez szolgáltatták növendékeink a talpalávalót: Törgyéki Szimonetta furulyán, Línzembold Zotmund Zsombor citerán, László Szabolcs pedig nagybőgőn játszott. 

Köszönjük szépen diákjainknak és felkészítő tanáruknak, Havasréti Pálnak! 

 

Tekergők és Mácsonyák a III. Antanténusz Gyermek Néptánc Fesztiválon

 

Iskolánkat két néptánccsoportunk, a Tekergők és a Mácsonyák is képviselte a III.  Antanténusz Gyermeknéptánc Fesztiválon 2018. június 10-én a Dunaföldvári Várban .

A Tekergők néptánccsoport szebényi táncokat mutatott be: Radák János – Kurucz Réka – Havasréti Pál „Szebényi kismuzsika” című koreográfiája az eddig kevéssé közismert szebényi táncokra, valamint saját szebényi élményeikre épült. 

A Mácsonyák nyárádmenti táncokat adtak elő „A legényfa kivirágzik” c. produkciójukban. (Felkészítő tanárok: Bures Zsófia és Czigány Tamás.)

Köszönjük a gyermekek és a szülők munkáját, mely lehetővé tette a versenyen való részvételt! 

A Tekergőkről itt, a Mácsonyákról pedig itt találnak fotókat.
A Tekergők fellépéséről készült videót itt találják.

Tekergők a VI. Aranypergő – Aranyláb Gyermek és Ifjúsági Szólótáncversenyen

2018. május 27-én a VI. Aranypergő – Aranyláb Szólótáncversenyen a néptánc tagozat Tekergők csoportjából 3 pár képviselte iskolánkat és egyben azt a szellemiséget is, mely meghatározza intézményünk arculatát. Szólistáink: Erdei Borka – Schäffer Lili, Telek Marcell – Monori Emma, Stettner Szabina – Francsics Darina.

Büszkék vagyunk, hogy iskolánk hírét Budapestig vitték, köszönjük a gyermekek és a szülők munkáját, mely ezt lehetővé tette.
A versenyről videófelvételt itt, fotókat pedig itt találnak. 

Tiszán innen, Dunán túl: Ördög Csenge kiemelt arany minősítése

A „Tiszán innen, Dunán túl” országos népdaléneklési versenyen (Érden) kiemelt arany minősítést szerzett iskolánk tanulója, Ördög Csenge (akit a versenyre a Pécsi Janus Pannonius Gimnázium nevezett.) Csenge korcsoportjának különdíját, egyhetes népzenei táborozást nyert, felkészítő tanára iskolánk pedagógusa, Szentes Anett volt.

Csenge fellépéséről itt tekinthető meg videó.

Gratulálunk a sikeres szerepléshez!

Havasréti Pál – a Bonis Bona („A nemzet tehetségeiért”)-díj tulajdonosa

Iskolánk tanára, Havasréti Pál kiemelkedően eredményes tehetséggondozó munkájáért elnyerte a „Bonis Bona – A nemzet tehetségeiért” díjat. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának Család- és Ifjúságügyért Felelős Államtitkárságához tartozó Új Nemzedék Központ a Nemzeti Tehetség Programmal karöltve hozta létre e díjat a tehetséggondozásban kiemelkedő munkát végző szakemberek, tehetségsegítők és tehetséggondozó szervezetek erkölcsi és anyagi elismerése céljából. A díj elnyerésére a tehetséggondozásban kiemelkedő munkát végző köznevelési intézményben dolgozó pedagógusok, gyógypedagógusok, szakoktatók, felsőoktatásban dolgozó oktatók, civil szervezetek tehetségsegítői és a tehetséggondozás területén működő szervezetek jelölhetők, akik oktatják, nevelik, segítik a gyermekeket, tanulókat, fiatal tehetségeket. Havasréti tanár úr az elismerést az Országos Tehetséggálán az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezető tisztségviselőitől veheti majd át a Pesti Vigadó dísztermében.
Szívből gratulálunk!
Cikk a díjazottakról a tehetseg.hu-n itt

Dicsérő oklevél a Hagyományok Házától a Jurisics-csoportnak

A Hagyományok Háza Nyitott Műhely 2018 tavaszán meghirdetett „Kis korsó, nagy korsó, torkomat újító, ruhám rongyosító” című alkotói pályázatán a magyar népi fazekasság emlékei, motívumai, formavilága és stílusbeli gazdagsága volt a téma.
A zsűri a Svastics Pálné Zsuzsa néni által vezetett Jurisics utcai csoportunk munkáját dicsérő oklevéllel jutalmazta.  
Szeretettel gratulálunk az eredményhez!


Berze-évzáró: 2018. június 7. (csütörtök) 17.00 óra

Az évzárón készült fotók itt, a videók pedig itt érhetőek el.

Tekergők tanulmányútja Szebényben (2018. június 1.)

Iskolánk Tekergők néptánccsoportja a tanév során szebényi táncokkal foglalkozott. Tanévünk lezárásaként Kurucz Réka szervezésében és vezetésével látogatást tettünk Szebénybe, ahol Jakab Ferencné Erzsi néni segítségével megnéztük a templomot, a tájházat és az emlékházat, üldögéltünk a Csele patak partján, majd a szebényi asszonykórus tagjaival találkoztunk és megmérettük táncos és énekbeli tudásunkat kedves adatközlő mestereinkkel.

Büszkék vagyunk rá, hogy csoportunk meghívást kapott Szebénybe a nyár folyamán fellépni, melynek örömmel és büszkén teszünk majd eleget. Köszönjük a szebényiek vendégszeretetét és nyitottságát csoportunk iránt!
További fotók a szebényi kirándulásról elérhetőek itt.
 

Beszámoló :: MESEPROJEKT 6.: Én és a Világ – Párhuzamok a mesékben IV. – Textilbe álmodott kapcsolatok

Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskola

Képzőművészeti Tehetséggondozó Műhely

MESEPROJEKT 6.: Én és a Világ – Párhuzamok a mesékben IV.

 – Textilbe álmodott kapcsolatok

NTP-MŰV-17-0058

 A Nemzeti Tehetség Program nyertes pályázata kézműves tanszakunk 12 kiválasztott, kiemelten tehetséges növendékének biztosított lehetőséget a 60 órás komplex képesség- és személyiségfejlesztő programmal működő kézműves tehetségműhely foglalkozássorozatán való részvételhez.
A projekt sokszínű vizuális alkotóművészetek (grafikai-textil művészeti-performance technikák) alkalmazásával szorosan egymásra épülő témasorozat kreatív feldolgozása a mese- és művészetterápia, táncművészet és drámapedagógia módszereivel. Alkotóműhely-látogatások, háromnapos alkotótábor, egy- és kétnapos tanulmányút, múzeumpedagógiai foglalkozások gazdagították a tematikát.
A projekt 2017. szeptember 29-én indult és 2018. április 06-ig tartott. A  2,5 órás foglalkozásokat Berényi Ágnes és Kocsis Lujza tehetséggondozók vezették.  
A program folyamán a vállalt feladatokat maradéktalanul teljesítve, a kapcsolatok témakörét művészetterápiás és táncos-drámás eszközökkel feldolgozva, személyes, egyedi szeretettakarót hoztunk létre.
2017 szeptemberétől 2018.02.02-ig 42,5 órában működött a tehetségműhely.
A különböző kapcsolódások-kapcsolatok feldolgozása során a körülöttünk lévő világ és a mesebeli párhuzamok felismerése mellett az emberi kapcsolatok, egyedi, emblematikus családi történetek-minták megelevenítése; az érzelmi-szeretet kapcsolatok mély átélése, a „gyökerek” – az identitástudat erősítése volt a projekt témája. Látogatást tettünk a RETEXTIL alkotóműhelybe, ahol varázslatos körtánccal csipkét alkottunk az általunk készített újrahasznosított fonalból. Hágen Zsuzsa Napműhelyében a láthatatlan fonallal improvizatív szabadtáncot jártunk. A kétnapos budapesti tanulmányút keretében a Néprajzi Múzeum múzeumpedagógiai foglalkozásán, vezetett tárlatvezetésén és az óbudai Textilmúzeum foglalkozásain a textillel és a viselettel foglalkoztunk, korabeli ruhákba bújhattunk, miközben a Bocskor, csizma, paduka kiállításon különleges lábbeliket ismerhettünk meg. A Hagyományok Háza által szervezett interaktív múzeumpedagógiai foglalkozással egybekötött programon a szövések varázslatos világában mélyedtünk el. Csille Márta nemezművész segítségével megismertük a nemezelés óvó-védő szimbólumait, motívumait, az összekapcsolódó gyapjúszálakból egyedi nemezpárnát alkottunk.        
  1. február 09-től április elejéig 20 órában működött tehetségműhelyünk. Projektünknek ebben a szakaszában a varrással ismerkedtünk, izgalmas látogatást téve a Csipetkék Varróműhelyben. A korábban alkotott montázsok a készülő szeretettakaró alapját képezték, melynek varrása során a gyerekek biztos tudást szereztek a varrógép használatban. A foltvarrás alapjaiba színes-gazdag világába nyertünk betekintést Kriván Anikó foltvarró előadónk és a látványos sok vizuális élményt és tapasztalatot nyújtó színvonalas Foltvarró napon való részvétel segítségével. A projekt során elkészült egyedi takarók és textil tárgyak nagyon látványosak lettek, szeretettel készültek.   
A Minerva Könyvtárban Papp Csilla kedves segítsége a műhelyben használt mesék és történetek választásánál végigkísérte tehetségműhelyünket.
A tavaszi szünetben a háromnapos mecseknádasdi táborban 16,5 órában sokszínű kapcsolatokra épülő táncos foglalkozásokkal és a textil-viselet témaköréhez kapcsolódó kézműves tevékenységekkel fejlesztettük tovább tanulóink önismeretét és képességeit. Bures Zsófia néptáncos a népi játékok, páros és körtáncok, Gellért Lívia hastánctanár a keleti táncok világával ismertetett meg minket. Minden résztvevőben mély nyomot hagyott az általa vezetett táncterápiás foglalkozás, illetve a fonalhálós szabad improvizatív tánc feldolgozása. 
A tartalmas szabadidő eltöltéséhez, az élménygazdagításhoz Mecseknádasd gyönyörű természeti környezete, szabadtéri játékai, parkjai nagyban hozzájárultak, sok örömet nyújtva résztvevő gyermekeinknek.
Az utolsó áprilisi foglalkozáson, április 06-án, Gellért Lívia pszichológus, művészetterapeuta az első alkalomhoz hasonlóan ismét felmérte a csoport tagjait, akik technikai- és önismereti szinten is sokat fejlődtek, gazdagodtak a projekt során.
Projektünket kiállítás megrendezésével zártuk, ahol a szülők és a nagyközönség részére bemutattuk az elkészült kézműves tárgyakat, alkotásokat.
További képek elérhetőek itt


Évzáró hangverseny a Berzében 2018. május 28-án (hétfőn) 15.00 órakor

Évzáró hangverseny a Bártfában 2018. május 23. (szerda) 14.30h

Meseprojekt 6. Textilmesék (kiállításmegnyitó)

2018. április 20-án 17:00-kor nyílt meg tehetségfejlesztő csoportunk kiállítása a pécsi Kulturális Központ galériáján. A programra az EEMI támogatásával az NTP-MŰV-17-0058 azonosító számú pályázat keretében került sor. A megnyitón Virág Rita Cecília igazgató mellett beszélt Simon Szilvia foltvarró és Gellért Lívia pszichológus, művészetterapeuta is. A megnyitót Szentes Anett és tanítványainak témához kapcsolódó népi énekei színesítették. A részt vevő családtagok, vendégek megtekinthették a tanulók által készített textil témaköréhez kapcsolódó alkotásokat: sodrásokat, fonásokat, öltözékhez kapcsolódó darabokat. A megnyitón a gyerekek az általuk készített népi motívumokkal díszített pólót viselték. Nagy sikert arattak az általuk készített foltvarrott takarók, melyet a kiállítást követően hazavihettek. A projekt során készült képek május 4-ig még megtekinthetőek a vitrinekben kiállított tárgyakkal együtt. Mindenkit szeretettel várunk!

A kiállításmegnyitón készült további fotók itt megtekinthetőek.

Középiskolás-berzés sikerek a Helikonon

A Helikoni Ünnepségek a dunántúli középiskolás korosztály nagy hagyományokkal rendelkező, kétévente megrendezésre kerülő kulturális seregszemléje.
A 2018. április 19-21. között megrendezésre került, kétszáz éves múlttal rendelkező tehetségkutató fesztiválon 2018-ban is a dunántúli középiskolás korosztály legjobbjai versengtek majd húsz művészeti kategóriában.
Ez a három nap a kultúra és a művészet igazi ünnepe Keszthelyen. A rendezvényre érkező több ezer diák különleges pezsgést hozott a városba, hisz mindenhol vidám és mosolygós fiatalokkal, zenélő, éneklő, táncoló csoportokkal találkozott az ember. Az önfeledt szórakozás mellett persze a Helikon lényege, a komoly felkészülést és kemény munkát követő versengés adta a fesztivál gerincét.
Berzés növendékeink középiskoláik színeiben indultak ugyan, de sikereikhez talán a Berzében tanultak is hozzásegítették őket.

A következő eredmények születtek a három nap alatt:

  • Katona Bálinték (a Berzében Péter Tamás tanítványa) ezüst minősítést és különdíjat kaptak a Zengető együttessel (Nagy Lajos Gimnázium, Bergics Lajos tanítványai)
  • Ördög Csenge, Dévai Gitta (Czigány Tamás, Bures Zsófia és Szentes Anett tanítványai a Berzében) és Donáczi Levente néptáncszóló kategóriában ezüst minősítést és a Magyar Állami Népi Együttes különdíját vihették haza. Ezt a produkciót Czigány Tamás és Bures Zsófia készítette fel, dudán közreműködött Czigány Tamás.
  • Ördög Csenge (a Berzében Szentes Anett tanítványa) népdal kategóriában is indult, a 4 fős Csokréta énekegyüttes  (Janus Pannonius Gimnázium együttese, Kotáncziné Vajda Ildikó vezetésével) tagjaként arany minősítést és különdíjat is kaptak.
  • Lukács Máté (a Berzében Havasréti Pál és Mészáros Vince növendéke) a Pécsi Leőwey Klára Gimnázium „csapatát” erősítette (a középiskolai felkészítő tanár Radóczy Jusztina volt), Rozs Mirkó Benjáminnal (a Berzében Mészáros Vince és Péter Tamás tanítványa) és Springer Barnabással kalotaszegi népzenét játszottak.  (A próbákat Mészáros Vince tartotta és ő is készítette fel a növendékeket szakmailag.) Nagyon szépen szerepeltek a diákok, a zsűri biztatta őket, hogy folytassák!
(Az információkat köszönjük Ördögné Hajdu Évának és Lukácsné Burai Katalinnak!)

Diákjainknak és felkészítő tanáraiknak szívből gratulálunk! 

Újabb fesztiválsiker

2018. április 13-15. között rendezték meg Miskolcon az Országos Diákszínjátszó Fesztivált. A megmérettetésre a regionális fesztiválokon arany minősítést szerzett csoportok kaptak meghívást, köztük iskolánk színjátszó csoportja is.
A szakmai zsűri értékelése alapján diákszínjátszóink Születésnap című előadása elnyerte a Fesztiváldíjat, melyhez gratulálunk!
A csoport tagjai: Nyári Bori, Madarász Kincső, Lőrinczy Dóra, Demeter Dániel, Bánkuti Csenge, Veres Rebeka, Mahó Rebeka, Domján Zsuzsi, Fürnstall Fanni, László Rebeka, Stauróczky Éva, Prokop Kitti, Pálfi András, Láng Adrián
Csoportvezető-rendező: Ákli Krisztián

Táncháztalálkozó 2018: berzés tanárokkal és diákokkal!

2018. április 20. 17.00: Meseprojekt 6. kiállításmegnyitó – Párhuzamok a mesékben IV. „Textilbe álmodott kapcsolatok”

Víz világnapi díjeső

A Berze AMI székhelyén működő kézműves csoport „A víz világnapja – Vedd természetesen!” c. pályázaton csoportos és egyéni kategóriában is díjazásban részesült. Alsós kategóriában csoportos 1. helyezést értek el a gyerekek (Bányai Anna, Petrovics Kiara Mirella, Rab Virág Napsugár, Sós Panna, Ujpál Zóra Helka, Zomi Vivien Katalin, Fehér Liána, Szabó-Körmendi Eszter, Szentpéteri Flóra, Mikolovics Máté, Katona Melitta) felsős és egyéni kategóriában pedig a következő eredmények születtek:

  1. helyezett: Kőnig Boglárka
  2. helyezett: Surányi Vivien

AZ ünnepélyes díjátadóra 2018. március 21-én került sor Szigetváron. Ezúttal is köszönjük, hogy a szülők segítettek a gyerekek utaztatásában, illetve Szentpéteri Józsefnek a fotókat!

Felkészítő tanár: Berényi Ágnes (vizuális nevelőtanár, művészetterapeuta, tehetséggondozó)

Gratulálunk!

A gyerekek munkáit és a díjátadót megörökítő képeket itt találják. 

Sikeresen szerepelt a Színjáték Tanszak

Múlt hétvégén diákszínjátszóink, szerdán a 7-8. évfolyamosaink mutatkoztak be szakmai fesztiválon. Előbbiek formabontó, több helyszínen játszódó, 90(!) perces előadása kivívta a miskolci országos döntőn való részvétel jogát s két színészi különdíjat is elhozhattunk! Javarészt „újonc” gyermekszínjátszóink ezüst minősítést és nagyon sok tapasztalatot, élményt gyűjthettek!

Mindenkinek gratulálunk!
 
Dél-Dunántúli Regionális Diákszínjátszó Találkozó
Csurgó, 2018. március 24-25.
ARANY minősítés
PHSZ-Berze Színjátszók: Születésnap, r.: Ákli Krisztián
Különdíj színészi munkáért – Domján Zsuzsi
Különdíj színészi munkáért – László Rebeka
 
XXVII. Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozó (Baranya megyei forduló)
Pécs, 2018. március 28. 
EZÜST minősítés
Berze AMI: Kakukkfészek-akció, r.: Vince Gergő, Inhóf Orsolya

Interjú iskolánk népzenetanárával, Havasréti Pállal a Paksi Hírnökben

47. Schneider Lajos Népdaléneklési és Népzenei Verseny

Mohács Város Önkormányzata és a Közkincs Művészeti és Kulturális Közhasznú Egyesület 47. alkalommal rendezte meg a Mohácsi Busójáráshoz kapcsolódó Schneider Lajos Népdaléneklési és Népzenei Tehetségkutató Versenyt 2018. február 10-én Mohácson a Kossuth Filmszínházban.
Növendékeink is részt vettek a versenyen, ahol a következő eredmények születtek:
Népi ének kategória

  • Ördög Csenge: arany minősítés (felkészítő tanár: Szentes Anett)
  • Katona Ildikó: ezüst minősítés (felkészítő tanár: Szentes Anett)
  • Bodorka énekegyüttes (Katona Ildikó és Ördög Csenge): ezüst minősítés

Hangszeres kategória

  • Ördög Csenge (szóló hegedű): arany minősítés (felkészítő tanár: Péter Tamás)
  • Kőhidi Sebestyén és Kőhidi Tamás (hegedű): bronz minősítés (felkészítő tanár: Péter Tamás)
  • Víg Banda (Keresztes Levente, Katona Ildikó, Nagy Bálint, Szucsán Sára, Lukács Máté, Ördög Csenge): ezüst minősítés (felkészítő tanár: Havasréti Pál)

A versenyen készült fotók és videók megtekinthetőek itt

Tanulóinknak és felkészítő tanáraiknak is gratulálunk a szép eredményekhez!




























2020 Március 15 plakát adomány-page-001